Det är visst över en månad sedan jag skrev någonting här. Anledningen är att det mest är Cocosflingan i min mage som upptar mina tankar just nu. Om en månad är han förhoppningsvis här och jag hoppas att även våren är här på allvar då. Tänk… snart är det verkligen sommar… Och vi är föräldrar… Jag ser fram emot att lära känna våran nya lilla familjemedlem och njuta av soliga dagar och ljumma sommarkvällar.
Det är främst en massa bebissaker som inhandlas nu men en annan sak jag är lite nyfiken på är solcellsbelysningen ”Solig” från IKEA. De soldrivna lamporna som laddas av dagsljuset och tänds när det mörknar. Den verkar smidig att ha ute i trädgården om kvällarna när det börjar skymma. Är det någon som testat den?

(Bild från IKEA)
mars 30, 2009 at 10:27 f m
Nej har inte sett såna alls förrän nu! SÅna måste jag ju bara ha =)
tack för tipset.
mars 30, 2009 at 4:28 e m
Fina lampor, lycka till med cocosflingan, hälsar Desajna
mars 31, 2009 at 8:56 f m
Jag har inte sett dem tidigare, men det var ett bra tips. Hoppas lilla cocosflingan mår bra.
mars 31, 2009 at 10:13 f m
De där har jag missat totalt! Verkligen supertuffa! Tack för tipset!
Och jättekul att höra lite ifrån dig.
Hoppas allt är bra med dig och lilla flingan i magen.
Kram//Indra
april 1, 2009 at 9:29 f m
Otroligt tufft. Det hade jag också missat. Undrar hur bra dom lyser, man får nog köpa ett par och testa
Lycka till med Cocos! Har ni börjat fundera på något annat namn eller kommer det vara Cocosflingan som gäller?
Svar: Ja vi velar hit och dit ang. namn. Det får visa sig när han kommer ut vad han är för en person.
Cocos kan han ju inte heta tyvärr, det låter ju som namnet på en apa eller något.
april 2, 2009 at 5:11 e m
Tack så mycket för ditt Grattis! Och Grattis till dig med
Får se vem som får först nu då
april 8, 2009 at 2:52 e m
De var ju läckra!
http://www.mobeljakt.se
april 12, 2009 at 8:50 f m
Tack för din grattishälsning, ni har något mysigt som väntar men var beredd på att det även är en omställning som heter duga med mycket känslor och öma såriga bröst
…
april 15, 2009 at 2:23 e m
De lamporna är mysiga! Kanske skulle man köpa några till uteplatsen:) Kram
april 17, 2009 at 5:49 e m
Hej,
tack för tipset på de fina lamporna. Har nu köpt en orange och jag tycker den är jättefin på min balkong som just går i orange. De lyser inte så starkt utan mer som svag mysbelysning.
hälsn från en av dina läsare
april 18, 2009 at 1:28 e m
Jag har skaffat en! Tänkte fotografera när den lyser ikväll, det blev en mysigt sken…har den ovanför trädgårdsborde tpåa ltanen, fungerade utmärkt. Behövde typ en dag på sig att laddas upp!
maj 5, 2009 at 6:44 e m
Vad mysiga lampor! Får mig verkligen att längta till ljumma sommarkvällar. Önskar jag hade ett bra ställe att hänga upp dem bara.
juli 13, 2009 at 12:38 e m
va sötttt! ^_^